dsc_9260-186

Custom Shop RG

Lakier to kluczowy składnik wypływający na brzmienie instrumentu. Zajmujemy się tym już od kilku lat i sprawdziliśmy chyba wszystkie dostępne rodzaje lakierów. Twardy lakier – jasne brzmienie – miękki lakier – przytłumione górne pasmo. Gruby lakier z kolei daje kopa i stabilność w dole – cienki lakier – odciąża dół i eksponuje środek.

Na podstawie lat doświadczeń znaleźliśmy rozwiązanie, które daje najlepsze zbalanoswane rezultaty. Na gitary kładziemy twardy sealer o średniej grubości – który wyrównuje niskie pasmo i pozwala wydobyć wysokie częstotliwości. Na to kładziemy bardzo cienką warstwę nitro, która delikatnie łagodzi ostrą górę.

Lakier nitro stosujemy głównie ze względów brzmieniowych – ma on swoje zalety i wady (mogą być też zaletami, ale o tym zaraz).

Obecnie większość producentów instrumentów stosuje poliuretan/poliester, który ma połysk niemalże 100% i wygląda jak szkło. Jest bardzo odporny na zarysowania, chemię i promieniowanie UV. Pod tym kątem jest to dużo lepszy lakier od nitro – bardzo trwał, a przy tym gitary mają piękny połysk. Minus jest taki, że większość producentów kładzie ten lakier bardzo grubo, zazwyczaj około 1mm (do tego dochodzi jeszcze sealer, który jest grubszy od lakieru). Z mojego doświadczenia i opinii klientów lakier ten brzmieniowo przegrywa z nitro.

Lakier nitro to stara technologia – proces lakierowania wymaga więcej czasu i pracy niż przemysłowe poliuretany/poliestery. Połysk takiego lakieru to maksymalnie 90% (nie ma takiego szkła jak poly, ale za to wygląda bardziej cukierkowo i vintydżowo). Lakier ten ma też słabą odporność na chemię i zarysowania, a z czasem delikatnie „siada”– drobne ryski powstają nawet od ubrań, co może być znów zaletą, bo gitary pięknie się starzeją i wycierają.

Znając zalety i wady lakieru postanowiliśmy je wykorzystać i stworzyliśmy serię instrumentów w stylu „Closet Classic” oraz „Relic”.

Relic to instrumenty, które zostały polakierowane naszym sealerem i lakierem nitro lub samym lakierem nitro. Gitary polakierowane samym nitro mają trochę przytłumioną górkę i bardziej plastyczny środek. Gitary polakierowane nitro mają przecierki do gołego drewna (jak Fender do 1964 roku). Natomiast te z sealerem są przetarte do sealera (jak Fendery w latach 70tych). Korpus i hardware jest postarzany, natomiast technicznie gitary są po pełnym remoncie.

„Closet Classic” to gitary, które zostały pokryte sealerem i cienką warstwą nitro. Posiadają delikatnie postarzany hardware i delikatne ślady użytkowania, które i tak by powstały po kilku miesiącach użytkowania. Instrumenty wyglądają jakby ostatnie 40 lat przeleżały w szafie u babci na strychu.

Czasem zdarzy nam się polakierować instrument poliuretanem / poliestrem np. kiedy jest to piękny Paisley i chcemy żeby wyglądał jak nowy jeszcze przez długi czas.

Na ten moment nie lakierujemy gitar klientów – tylko i wyłącznie nasze gitary.

Zapraszam do obejrzenia małej galerii instrumentów, które zostały u nas polakierowane: